Rozhovor s Victorem Gischlerem

Rozhovor s Victorem Gischlerem

„nedovolil bych strachu z politické nekorektnosti, aby mi zabránil psát to, co chci.”

Jak vznikl nápad zrovna na knížku o vesmírných nacistech?

VG: Vlastně ani nevím. Možná proto, že jsem fanoušek Philipa K. Dicka a Muž z vysokého zámku je jedna z jeho nejznámějších knížek. Takže jsem začal přemýšlet o nacistech, jenže jsem věděl, že nezvládnu napsat nic vážného. Do alternativních historií, kde Německo vyhrálo válku, už se pustili lepší autoři než já. Ale říkal jsem si, že by se to dalo pojmout jako praštěný mix satiry a parodie, a tak jsem se to rozhodl zkusit takhle. A taky často rád začínám něčím „špatným“ a pak se snažím zjistit, jestli si zvládnu naklonit čtenáře.

Gestapo je přinejmenším nekorektní, pro někoho možná až urážlivé. Setkal jste se ohledně něj s nějakým moralizujícím rozhořčením, nebo si našlo jen čtenáře, kteří ho dokážou brát s nadhledem?

VG: Spíš jsem narazil na námitky ohledně sprosťáren než kvůli politické korektnosti. Hodně mě baví, že je někdo schopný ukázat prstem na knížku a říct: „Pozor! V téhle knize se objevuje sex a neslušná slova.“ Existuje vůbec větší heroismus než člověk, který nás chrání před sprostými slovy? Ale vážně – nikdy bych nebyl politicky nekorektní jenom pro politickou nekorektnost samu. To by byla jenom forma autorské trucovitosti. Na druhou stranu bych ale nedovolil strachu z politické nekorektnosti, aby mi zabránil psát to, co chci. Strach je jedním z největších nepřátel kreativity a experimentování.

Šel byste proti mimozemské invazi radši na dálku s gyrojetovou puškou, nebo pěkně zblízka s laserovou mačetou?

VG: Volím si armádu poskoků, kteří za mě budou bojovat, zatímco k mému trůnu nosí otrokyně víno. Počkat, manželka mi právě řekla, že to je špatná odpověď. Tak dobře, vybírám si pušku. Tak na mě nebude stříkat krev.

Máte dost široký záběr – mezi vašimi knihami se najdou thrillery, fantasy ságy i postapo, navíc máte na kontě vlastní grafické romány i scénáře ke komiksům Marvelu, Dark Horse a dalších. Plánujete expandovat do dalších žánrů nebo dokonce médií? Třeba si střihnout scénář k nějakému seriálu?

VG: Ano. Ale než abych vyjmenovával dlouhý seznam skoro povedených plánů, ze kterých nakonec nic nebylo, radši řeknu, že spolupracuji s jedním režisérem a náš cíl je zkusit něco chytrého, ale za minimum peněz. Mám dobrý nápad na sci-fi, napsal jsem solidní (aspoň podle mého názoru) scénář a za pár set tisíc dolarů by to mohlo fungovat. Držte nám palce. A pár mých originálních komiksů má taky adaptace – jejich scénáře jsou momentálně v oběhu.

A Gestapo se nějakého pokračování dočká, nebo Carter Sloan jako agent dosloužil? Pokud dosloužil, může za to jeho politická nekorektnost atd.?

VG: Začal jsem psát další díl, ale nějak to vyšumělo. Připadalo mi, že jenom dělám ty samé vtípky jako v prvním díle, a nebyl jsem spokojený. Až si pročistím hlavu, možná to zkusím znova.

Zmínil jste se, že jste byl v Praze – jaká je Praha z pohledu turisty? Jen nudný maraton po památkách, nebo zdroj inspirace?

VG: Amerika je hodně mladá země, takže když se procházím po pražských ulicích, úplně cítím všechnu tu historii. Příběhy o alchymistech a Zlaté uličce posloužily jako inspirace pro můj román Vampire A Go-Go (úděsný název vybraný nakladatelem, ale hodně jsem se bavil při psaní).

A nejdůležitější otázka: zkusil jste naše pivo?

VG: České ležáky jsou moje nejoblíbenější pivo. Pilsner Urquell se importuje do Ameriky, ale není to ono. Myslím, že už to pivo není tak dobré, když se dostane za oceán.

 

Gestapo Mars

  •  Victor Gieschler
     Gestapo Mars
     KOUPIT
  •  
  •  
  •  

 

Alexandra Petáková

Odeslat článek známému   Vytisknout