LitRPG – Kniha místo počítače

LitRPG – Kniha místo počítače

Máte rádi fantastickou literaturu, ale nemáte dostatek času na čtení, protože dáváte přednost sezení u počítače a hraní svých oblíbených RPGček? Pokud jste odpověděli dvakrát ano, máme pro vás geniálně jednoduché řešení. Začněte číst LitRPG, je to kombinace obojího!

LitRPG - A to má být jako co?

První polovina složeného slova je zkratka pro literaturu, RPG je pak obecně užívaným termínem pro hry na hrdiny vycházející z anglického Role Playing Game. V dnešní době už má spousta hráčů RPGčka spojená s online multiplayerem, a stejně je pojímají i LitRPG knihy. V praxi tento žánr nabízí přepis dění v počítačovém RPGčku do textové podoby, a to se vším, co k tomu patří. U postav či předmětů se dozvíte statistiky, hlavní hrdina leveluje, plní questy, buduje si reputaci u ostatních postav a může se stát součástí guildy… Jediné, co trochu chybí, je možnost rozhodnout se, kterou z nabízených cest se má hrdina vydat. Tento koncept vypadá na první pohled trochu hloupě, stačí si však přečíst jen pár stránek, aby vám došlo, jak chytlavá záležitost to ve skutečnosti je.

 

Velmi krátká historie

Knih o hráčích počítačových her a jejich hraní nebo virtuální realitě existuje celá řádka. Namátkou vzpomeňme třeba na Ready Player One – Hra začíná, dvoudílný cyklus Hlubina nebo z poslední doby třeba na Tajnou historii Bornnu Vladimíra Šlechty, o které prohlásil sám autor, že má být originálním českým LitRPG.

 

 

Pokud budeme pátrat po „těch pravých“ LitRPG v českém jazyce, dostaneme velmi stručný seznam čítající pouhé tři knižní série. Průkopníky tohoto literárního žánru jsme pochopitelně my:) a trochu Fragment, který odstartoval v roce 2017 cyklus Hraju, abych žil. FANTOM Print vypustil ve stejném roce do světa první díl cyklu Cesta šamana Vasilije Mahaněnka.

Zatímco Fragment vydal do dneška tři díly své série, my se rozhodl dát LitRPG mnohem větší prostor. Čtenáři si dokonce mohou vybrat, zda dají přednost sérii Cesta šamana, která je stylizovaná do heroické fantasy a připomíná svým pojetím například legendární WoWko, nebo raději vyzkouší cyklus Obránce perimetru Michaela Atamanova, který je naopak laděn do sci-fi kabátku a je plný vesmírných bitev a rodových intrik.

 

Že jsme vás zaujali, ale stále ještě nemáte dost informací?

Žádný problém, podíváme se na aktuální LitRPG tituly detailněji:

 

Nejprve nakoukneme do nekonečných vesmírných dálav. V těch se nedobrovolně ocitne mladý zkušený hráč Ruslan – stačí pár panáků, jeden podpis a najednou má před sebou půl roku vězení coby postava ve virtuální realitě. Jeho domovem se stává online hra pro vyvolené jménem Obránce perimetru. Cíl, ke kterému se upsal, je zdánlivě jednoduchý – ubránit svěřený vesmírný sektor před invazí mimozemských vetřelců.

Na první pohled to nevypadá zas tak špatně. Půl roku hraní za nadstandardní plat. Samozřejmě je v tom háček. Tedy vlastně mnoho háčků, a navíc pořádně ostrých. Ruslan, nebo spíše Georg, jak se jmenuje jeho herní postava, za kterou hraje inkognito místo svého zaměstnavatele, brzy zjistí, že vesmírní nájezdníci udělali z obránců sekanou, kdykoliv si zamanuli, takže obrana před nimi je vlastně sebevražedná mise. Kromě toho však musí řešit mnoho akutnějších problémů – rychle se zorientovat v zákonitostech hry, urovnat spory uvnitř oranžového rodu, jehož je členem, i neshody s vlastní manželkou; a to zdaleka není vše.

Michael Atamanov stvořil neskutečně barvitý „herní“ svět. Kromě klasické rasy lidí rozdělené na čtyři vzájemně soupeřící rody podřízené všemocnému císaři se v něm pohybují neviditelní chameleoni coby Georgova osobní garda, inteligentní hmyzáci podobní kudlankám, androidi a samozřejmě i další podivné bytosti. Druhová rozmanitost zákonitě vede k těžkostem, ale mnohdy i k zábavným situacím.

 

Rozděl a panuj

Série Obránce perimetru evokuje klasickou space operu – intrikuje se, bitvy ve vesmíru jsou na denním pořádku, Georg je obklopen krásnými ženami se všemožnými úmysly… ale navíc je v příběhu zakomponován LitRPG prvek. U většiny postav může hlavní hrdina vidět jejich statistiky, přičemž asi nejdůležitější z nich je názor na jeho osobu. Každý rozhovor může tento názor výrazně změnit, každý čin může mít globální dopad v podobě zvýšení / ztráty reputace u jednotlivých rodů nebo ještě v mnohem globálnějším měřítku. Je tedy poměrně snadné chovat se tak, aby si Georg získal přízeň určité osoby, ale zároveň je velmi obtížné vybalancovat své činy tak, aby u někoho jiného neupadl v nemilost.

Hlavní hrdina musí být někdy schopným rétorem, jindy zase prohnaným politikem či neochvějným generálem bez bázně a hany, což rozhodně není jednoduchá role. Ruslan si ale nevede špatně, a brzy jeho vliv sílí, vesmírná flotila se rozrůstá a cizáci získávají před jeho bojovými loděmi respekt. Jenže rostoucí moc jednoho je trnem v oku jiným…

 

 

Atamanov vsadil na jednoduché věci: udržuje čtenáře v napětí neustávajícím proudem událostí. Příběh ubíhá ďábelsky rychle a přes jeho postupné zamotávání se, líčení nových vztahů a vesmírných bitev zůstává pořád přehledný a především svižný. Postav je velké množství, ale výraznější prostor dostane jen několik z nich, což nahrává výše zmíněné přehlednosti. Nečekejte žádnou velkou epiku, popisy stačí přesně na to, aby si čtenář představil, co se právě děje. A jak již bylo zmíněno: jednu z nejdůležitějších rolí v celém příběhu hrají dialogy, od kterých se odvíjí mnoho dalších událostí.

Série Obránce perimetru má prozatím dva vydané díly a třetí na sebe nenechá dlouho čekat.

 

Těžký je úděl šamanův

Pokud preferujete poctivou klasickou rubačku s meči a kouzly místo kosmických bitev, je pro vás připravena série Cesta šamana. Ta začíná krátkým příběhem o tom, jak se „prostý hacker“ jménem Dan dostal do neštěstí. Za zpackanou zakázku je odsouzen k veřejně prospěšným pracím – jenže doba se mění, a tak si místo zametání nebo lepení pytlíků odpyká Dan svůj trest ve virtuální realitě. Ta je totiž rovna reálnému životu, lze se v ní žít, pracovat i vydělávat…

Dále už děj pokračuje ve virtuální realitě. Mahan, jak Dan svoji postavu pojmenuje, má statut vězně, což ho znevýhodňuje ve hře samo o sobě, a k tomu navrch kopu smůly, protože systém přidělí jeho postavě povolání šamana a specializaci klenotníka; tedy jednu z nejhorších možných kombinací vůbec. Jenže Mahan nevěší hlavu a brzy se v jeho okolí začnou dít věci.

 

Pojďte (si) hrát

Vasilij Mahaněnko měl odvahu prohloubit vazbu mezi počítačovou hrou a klasickou fantasy ještě silněji než jeho kolega Atamanov. A funguje to naprosto skvěle. U spousty předmětů a postav máte k dispozici jejich statistiky, můžete se spolu s hlavním hrdinou radovat ze získávání nových levelů, z úspěchů při výrobě předmětů a ze splněných questů; zkrátka autor dokázal přenést do knižní podoby velkou část pocitů, které prožíváte během hraní. Celému virtuálnímu světu navíc dal herní patinu, syté barvy a nadsázku, která činí hry tak návykové. A nejen hry.

 

 

Poutavý příběh nabízí klasickou story kterak se z nanicovaté nuly, jež má problém zabít krysu, postupně stává středobod mnoha událostí ovlivňujících celý herní svět. Mahan se totiž shodou okolností dokáže připlést ke všemu důležitému. Postupně získává reputaci mezi hráči, zakládá vlastní guildu, ukradne srdce jedné z nejatraktivnějších žen ve hře, udělá si oko u císaře a naštve samotného Temného pána, získá hrad a šlechtický titul… Každá z knih je díky postupu hlavního hrdiny ve hře trochu jiná, v každé před ním stojí jiné úkoly i překážky a je jen na něm, jak je vyřeší.

Příběh i jeho pojetí překvapuje těmi nejneočekávanějšími a nejpodivuhodnějšími způsoby. Dovedete si představit, že by hlavní hrdina každý den chodil kopat rudu a vy u toho neumřeli nudou? V Cestě šamana to je zábava, protože si tím Mahan zvyšuje statistiky. A podobných přenesených herních mechanismů, které by v klasické literatuře neprošly, je v této sérii opravdu velké množství.

Cesta šamana má v současné době šest vydaných dílů, do uzavření kompletní sedmičky už tedy mnoho nechybí.

 

Snad jsme vás exkurzí do světa LiTRPG dostatečně navnadili a pomohli vám vybrat si svého favorita. Tenhle žánr stojí za objevení – spojuje v sobě to nejlepší z „klasické“ fantasy nebo sci-fi, a zároveň nabízí zbrusu nové vypravěčské postupy; ale především je to velmi čtivá a zábavná literatura. Odtrhněte se na chvíli od počítačů, vypněte wi-fi a ponořte se do čtení knih.

 

 FANTOM Print vydal:

Michael Atamanov - Obránce perimetru

       

Vasilij Mahaněnko - Cesta šamana

       

          

Odeslat článek známému   Vytisknout